Asset Publisher
Ochrona rybołowa – sukcesy projektu LIFE prezentowane na Dniu Informacyjnym LIFE 2025
Coroczne wydarzenie organizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Dzień Informacyjny LIFE, który w tym roku zorganizowano 13 maja w Warszawie, jest doskonałą okazją do zapoznania się z wynikami projektów realizowanych w ramach unijnego programu. Wśród nich prezentowany jest projekt „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, realizowany przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów. Jego celem była ochrona rybołowa, jednego z najrzadszych ptaków szponiastych w Polsce, a jego efekty z powodzeniem pokazują, jak skuteczne mogą być działania ochronne w przypadku tego zagrożonego gatunku.
Rybołów – rzadki ptak, któremu udało się odzyskać grunt
Rybołów to gatunek, który przez długie lata zmagał się z postępującym spadkiem liczebności w Polsce. W 2016 roku populacja tego ptaka liczyła jedynie 27 par lęgowych. Wówczas rozpoczęto realizację projektu LIFE, który miał na celu zatrzymanie tego niepokojącego trendu. Dzięki szerokim działaniom ochronnym, takim jak budowa sztucznych gniazd, monitorowanie migracji czy współpraca z międzynarodowymi ekspertami m. in. z Niemiec, Szwecji, Finlandii, liczba par lęgowych rybołowów wzrosła do 42 w 2024 roku.
- Nasze działania przyniosły oczekiwane rezultaty, ponieważ nie tylko zabezpieczyliśmy siedliska rybołowa, ale także stworzyliśmy warunki do jego rozwoju. Dzięki sztucznym gniazdom, które zaczęły być chętnie zajmowane przez młode pary, populacja rybołowa w Polsce wzrosła prawie o połowę. To bardzo pozytywny sygnał, który potwierdza, że takie projekty mają sens. I to, co wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością – mówi Aleksandra Flis z Wydziału Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. - W 2024 roku w sztucznych gniazdach wykluło się 30 piskląt, a sukces lęgowy wyniósł 60%, co jest bardzo dobrym wynikiem – dodaje.
Sztuczne gniazda – rozwiązanie, które sprawdziło się w Polsce
Na stoisku Lasów Państwowych, wystawionym podczas Dnia Informacyjnego LIFE 2025, goście mogli zobaczyć jedną z konstrukcji sztucznego gniazda rybołowa. Wiele osób z zainteresowaniem przyglądało się tym innowacyjnym rozwiązaniom. To właśnie sztuczne gniazda – montowane zarówno na drzewach, jak i słupach energetycznych – okazały się jednym z kluczowych elementów sukcesu ochrony rybołowa w Polsce.
- Z terenu naszego Nadleśnictwa już od ponad 10 lat prowadzimy transmisję online z gniazda rybołowa. To fantastyczne uczucie, widzieć jak te ptaki wracają do Polski, składają jaja i potem wychowują młode. Sztuczne gniazda są chętnie zasiedlane, a dzięki monitorowaniu możemy na bieżąco obserwować rozwój kolejnych pokoleń rybołowów – mówi Dominika Nadolna z Nadleśnictwa Lipka. - Możliwość zaobserwowania odradzania się populacji tego wyjątkowego ptaka w Polsce to niezapomniana nagroda za lata pracy.
https://www.lasy.gov.pl